Slovenské darčeky

Bibiana Furdikova 1O nás, o mne a jednom splnenom sne.

Som úplne normálna žena, ktorá miluje všetko staré a krásne. Zatiaľ to nemám potvrdené odborníkom, ale keď ho raz navštívim, radšej mu nebudem spomínať, že varím výlučne podľa receptov Terézie Vansovej pre meštiacke rodiny z roku 1914.

Mám rada veci, ktoré majú dušu, nesú si so sebou kúsok našej histórie a vnášajú nám do života jedinečnosť a pohodu.

Preto, keď sa moja dcéra rozhodla pre štúdium v zahraničí, bola som ako v tranze. Chcela som trošku z nášho slovenského domova preniesť aj do jej novej americkej rodiny.

Začala som s nákupmi našich typických slovenských darčekov. Rozplývala som sa nad šúpolienkami, nadchýnala sa modranskou keramikou a keď som chytila do rúk jemnú paličkovanú čipku, v návale emócií som sa prihlásila na kurz paličkovania.

V auguste prišlo lúčenie a kufor, plný slovenských drobností, na letisku označili nálepkou Atlanta. Za oceánom boli  z ručnej práce šikovných Slovákov očarení. Blížili sa vianoce a všetci Američania v okruhu tridsiatich kilometrov chodili v tričkách s motívom Maťka a Kubka. Vtedy som už dávno vyčerpala možnosti, ktoré ponúkali všetky darčekové obchody v blízkom aj ďalekom okolí a celé noci som premýšľala, čím ešte potešiť?

Odporcovia materializmu budú teraz namietať, že na Vianoce ide predsa o vianočnú atmosféru a nie o hmotné statky, ale myslím si, že aj oni by boli sklamaní, keby si pod stromčekom našli zabalený len dobrý pocit z Vianoc.

Poznáte staré slovenské príslovie, že pod lampou býva najväčšia tma? 

Tak presne to sa stalo aj mne!

Vôbec ma nenapadlo darovať vecičky, ktoré som mala každý deň priamo na pracovnom stole a ktorým som zasvätila skoro celý môj doterajší, pracovný život. 

Spolu s manželom vedieme firmu ADDY Slovakia, od roku 2006 chránenú dielňu,  zameranú na výrobu ručného papiera a reklamných predmetov a tak nápad obliecť našu ponuku do nového šatu, rozšíriť ju a priblížiť širšiemu okruhu zákazníkov, pod obchodnou značkou Slovak Style, bol pre mňa doslova osvietením.

Všetky moje problémy s darčekami boli v tej chvíli vyriešené a ja som si začala plniť svoje sny o ručných kalendároch, drobnôstkach do bytu, vyrobených z tradičných slovenských materiálov, o slovenských hračkách a špecialitkách.

Verím, že našou ponukou teraz splním sen o originálnom slovenskom darčeku aj Vám!                   

Bibiána Furdíková

 

O mojom živote a práci sa môžete dozvedieť v knihe: www.madamecannelle.sk

Ak máte záujem, tu sa môžete dozvedieť viac o chránenej dielni ADDY Slovakia: www.addy.sk